Dentální implantáty se v zubním lékařství používají už několik desetiletí. Materiály i léčebné postupy se neustále zdokonalují. Současná implantologie je na takové úrovni, že zubní implantáty představují velice spolehlivé a dlouhodobé řešení náhrady jednoho i více zubů, aniž by se ostatní zdravé zuby musely brousit nebo jinak upravovat.

Co je zubní implantát?

Zubní implantát je šroubek vyrobený z čistého titanu. Jeho tvar vychází z tvaru zubního kořenu, stejně jako jeho rozměry. Lidské tělo titan velice dobře přijímá. Implantát se zavádí do předvrtaného otvoru v čelistní kosti. Po krátké době se vytváří pevné spojení mezi povrchem šroubu a čelistní kostí, dochází k takzvané osseointegraci (vhojení implantátu). Potom může zubní implantát plnit funkci kořene zubu a mohou se na něj upevňovat zubní korunky, můstky nebo snímací náhrady.

Proč a kdy zvolit zubní implantát?

Většina lidí se během svého života musí vyrovnat se ztrátou jednoho nebo i více zubů. Klasické postupy zubního lékařství využívají pro náhradu chybějících zubů můstky a snímací náhrady. V případě, kdy je použit můstek, je nutné obrousit zuby ohraničující mezeru v zubním oblouku. Obroušením se výrazně zkracuje životnost zubu, jedná se o jeho nevratné poškození. Materiály, které se dnes používají k výrobě zubních můstků jsou velice kvalitní, ale nikdy plnohodnotně obroušené části zubu nenahradí.

Problémem při použití méně kvalitní snímací náhrady je skutečnost, že se protéza během žvýkání v ústech pohybuje. Tento pohyb může postupně rozviklat sousední zuby, ke kterým jsou protézy upevněny tzv. drátky. To může opět vést k předčasné ztrátě zbylých zubů. Snímací náhrada rozhodně nezvyšuje sebevědomí svého majitele. Jde o protézu, o cizí předmět v ústech, který se člověk musí naučit používat místo svých zubů.

Jedinou skutečně plnohodnotnou náhradou zubů, jak po stráce funkční, tak estetické, jsou zubní implantáty.

Průběh implantologického ošetření

Konzultace

Prvním krokem je vždy konzultace – předimplantační vyšetření. Jedná se o celkové vyšetření zubů, dásní a o rentgenologické, případně CT vyšetření, čelistní kosti. Někdy provádíme otisky čelistí ke zhotovení studijních modelů. V okamžiku, kdy máme všechny potřebné informace, můžeme sestavit léčebný plán a cenovou kalkulaci. Tvorbu léčebného plánu můžete ovlivnit svými požadavky, plán vzniká na základě vzájemného dialogu lékař – pacient. Vždy se snažíme, pokud je to možné, léčbu maximálně přizpůsobit Vašim potřebám.

Implantace – zavedení implantátu do čelistní kosti

V případě, že s návrhem postupu ošetření souhlasíte, tak je stanovem termín výkonu.

Zavádění implantátů provádíme v lokální anestezii. Operační výkon je zcela bezbolestný. Pacientům, kteří mají velký strach, nabízíme užití anxiolytik. Jedná se o léky zbavující člověka strachu a navozující psychickou relaxaci.

Rozsáhlejší výkony provádíme v analgosedaci, kdy je přítomen anesteziolog podávající tlumivé léky nitrožilně. Vlastní implantace trvá 20-45 minut.

Pokud není možné implantát ihned zatížit (nasadit na implantát korunku), tak po dobu hojení je implantát v čelistní kosti a nad ním je zašitá dáseň. V předním úseku chrupu používáme standartně provizorní náhradu implantátem nahrazovaného zubu = v tomto úseku chrupu není pacient v průběhu vhojování implantátu bez zubu.

Zavedení vhojovacího válečku

Po 2 až 6 měsících je vytořeno pevné spojení mezi čelistní kostí a povrchem implantátu. Doba vhojování je dána typem použitého implantátu a kvalitou čelistní kosti. Nyní odstraníme nad implantátem dáseň a zašroubujem do něj tzv. vhojovací váleček. Jedná se o váleček z leštěného kovu, sloužící k formování dásně v okolí implantátu. Po uplynutí 14 dnů je dáseň v okolí válečku plně zhojena a můžeme implantát otisknout.

Nasazení korunky nebo můstku

Po otisknutí čelisti s implantátem v zubní laboratoři vyrobí do 10 dnů korunku, případně můstek, který už plnohodnotně nahrazuje chybějící zuby. Spojení mezi implantátem a korunkou zajišťuje tzv. abutment. Korunky se na abutment připevňuji pomocí cementu nebo pomocí šroubku.

Alternativní způsoby ošetření

Výše uvedený postup patří mezi nejčastěji používaný způsob náhrady zubu implantátem. Daný postup ale může být různě modifikován díky dobré kvalitě čelistní kosti a dásně v místě implantace. Při vhodných podmínkách je možné provést více kroků ošetření v jedné návštěvě a tím celou léčbu urychlit.

Jedná se následující postupy:

  • a) Jednofázový chirurgický postup: při zavedení implantátu se zavádí i vhojovací váleček, implantát se vhojuje současně s hojením dásně v okolí implantátu.
  • b) Implantace a nasazení korunky v jeden den při tomto postupu se implantát zavede a ihned je na něj nasazena provizorní korunka nebo můstek. Tento postup nazýváme imediátní implantace.

Ideální způsob ošetření je možné vybrat vždy až po detailním klinickém a rentgenologickém vyšetření.

Nedostatek kosti pro zavedení implantátu

Hlavním předpokladem nejen pro zavedení, ale především pro dlouhodobé úspěšné fungování i estetický vzhled zubního implantátu je dostatečný objem kvalitní kosti v místě implantace. Ne vždy je však kostního objemu dostatek.

Proč dochází k úbytku čelistní kosti

K úbytku či zrátě čelistní kosti může docházet z různých příčit. Nejčastěji to bývá v důsledku neléčené parodontitidy, kdy zánětlivé projevy v bezprostředním okolí zubu výrazně přispívají k výrazné desktrukci čelistní kosti. Také po každé extrakci (odstranění zubu) dochází přirozeně k postupnému úbytku kostní hmoty tím, že na kost se již v místě chybějícího zubu nepřenáší žvýkací tlak a kost je tak postupně resorbována.

Augmentace kosti pro implantaci

Chybějící potřebné množství kosti lze nahradit umělým materiálem nebo s využitím bločku z vlastní kosti z jiného (velice blízkého) místa dutiny ústní. Kost z takto přeneseného materiálu vznikne po 3-9 měsících. Doplňování kosti tedy není nemožné, ale jde o časově náročnější proces. Dobrá zpráva pro pacienty je, že doplňování kosti je vždy bezbolestné. Více k tématu Jak řešit chybějící kost v místě implantace