Ortodoncie je obor zubního lékařství, který se zabývá diagnózou, prevencí a léčbou nepravidelného postavení zubů, vztahů zubních oblouků a čelistí.


Nabízíme ortodontické konzultace pro děti, mladistvé a dospělé, zhotovení kompletní dokumentace (vyšetření, fotografie, otisky zubů, rentgenové snímky), stanovení vhodného léčebného postupu a ortodontickou léčbu fixními i snímacími rovnátky.

V případě závažných odchylek ve vzájemném vztahu čelistí nabízíme ve spolupráci s čelistním chirurgem kombinovanou ortodonticko-chirurgickou léčbu.

U dětí a mladistvých je hlavním cílem ortodoncie podpořit vývoj zdravého chrupu a využít růstu k efektivní korekci ortodontické nepravidelnosti.

U dospělých pacientů je cílem zlepšení funkce a estetiky chrupu a zlepšení podmínek pro ústní hygienu. Ortodontická léčba může usnadnit protetické nebo implantologické ošetření a upravit estetiku a funkci chrupu po stabilizaci parodontitidy.

Výhody ortodontické léčby

  • Atraktivnější úsměv
  • Pozitivní vliv na psychický vývoj dětí a dospívajících
  • Lepší funkci zubů
  • Usnadnění ústní hygieny
  • Lepší rozložení žvýkací síly na zuby zmenšuje opotřebení zubů a zlepšuje jejich životnost.
  • Zlepšení podmínek pro ošetření ostatními stomatologickými obory (implantologie, protetika)

 

Časté dotazy

V jakém věku by měla být zahájena ortodontická léčba?

Ortodontická léčba může být zahájena v každém věku. První návštěva u ortodontisty je doporučována mezi 6 a 7 rokem věku dítěte nebo i dříve, pokud je problém odhalen rodiči, praktickým zubním lékařem nebo dětským lékařem. Mnoho ortodotických problémů je snazší napravit, pokud se objeví v časném věku, dříve než dojde ke zpomalení růstu čelistí. Při včasné léčbě se pacient může vyhnout komplikovanější léčbě v pozdějším věku.

Naopak existují jiné ortodontické vady a estetické nedostatky, které můžeme odstranit až v dospělosti, nebo se zahájením léčby záměrně vyčkáváme na zpomalení růstu. Léčba pomocí fixních i snímacích rovnátek je vhodná jen pro pacienty s dobrou úrovní hygieny dutiny ústní. Naše ortodontická ordinace spolupracuje s dentální hygienistkou, která pacientovi poradí s výběrem vhodných pomůcek pro každodenní péči o zuby, zuby odborně vyčistí a doporučí správnou techniku čištění zubů. Po celou dobu ortodontické léčby by měl pacient pokračovat v pravidelných preventivních návštěvách svého praktického stomatologa.

Kdy je potřeba řešit křivé zuby?

Křivé a stěstnané zuby vnímá většina lidí pouze jako estetickou vadu, ale nejedná se jen o estetický problém, křivé zuby se hůře čistí, díky tomu jsou náchylné ke vzniku zánětu dásní, parodontitidy a také zubního kazu. Při žvýkání jsou namáhány v jiném a pro stavbu zubu nepříznivém směru. Následkem bývá kratší životnost těchto zubů. Aby nedocházelo k předčasné ztrátě zubů díky jejich špatnému postavení, obraťte se na naše odborníky zabývající se ortodoncií.

Jak poznám, že potřebuji rovnátka?

Horní přední zuby výrazně vyčnívají před dolní zuby (předkus) Horní přední zuby překrývají ve skusu více než polovinu dolních zubů (hluboký skus) Horní přední zuby jsou ve skusu za dolními zuby (podkus) Horní a dolní přední zuby se ve skusu nedotýkají (otevřený skus) Stěsnané nebo překrývající se zuby Střed horního a dolního zubního oblouku je posunutý Dumlání prstů nebo palce u dětí Obtíže s kousáním Zuby se nestejnoměrně nebo nadměrně obrušují Dolní čelist se při dokousnutí posune do strany Mezery mezi zuby