Jedna ze základních podmínek úspěšného nahrazení zubu implantátem je dostatečný objem čelistní kosti v místě implantace. Dostatek kostní tkáně jednak poskytuje implantátu stabilitu nutnou k jeho úspěšnému vhojení, je ale i velice důležitý pro přirozený vzhled dásně v okolí implantátu. Čelistní kost tvoří podklad dásně a při jejím nedostatku nelze dosáhnout uspokojivého estetického výsledku.
Nedostatečná nabídka čelistní kosti v místě implantace může mít celou řadu příčin.
Současná implantologie se snaží nejen zajistit zuby “napevno“ lidem s nedostatkem čelistní kosti, ale usiluje i o přirozeně estetický vzhled finální protetické práce. Korunky a dáseň v jejich okolí by měly vypadat k nerozeznání od vlastních zubů. Aby to bylo možné, je nutné využívat různé augmentační techniky na zvětšení kostního objemu.
Pro doplnění chybějící kosti se nejčastěji využívá kostní minerál hydroxyapatit. Jedná se o malé granule minerálu, které se získávají speciální technologií z kravských kostí. Dalším zdrojem jsou kostní štěpy, které se odebírají pacientům ze zadních částí jejich dolní čelisti.
Níže popsané postupy nám umožňují nahradit ztracené zuby implantáty i u lidí s velice omezenou nabídkou čelistní kosti.
V horní čelisti je v místě stoliček čelistní dutina navazující na dutinu nosní. Tato dutina se v průběhu života zvětšuje a velmi často bývá příčinou nedostatku kosti na „výšku“ pro zavedení dostatečně dlouhých implantátů.
Osvědčeným řešením tohoto problému je doplnění kosti metodou Sinus Lift, kdy se umělá kost vkládá mezi dno čelistní dutiny a uvolněnou sliznici, která dutinu vystýlá. Daný postup se používá již od roku 1984.
Po celou dobu, kdy se augmentační metoda Sinus Lift provádí, se objevovala i řada alternativních postupů augmentace, jako např. uzavřený Sinus Lift nebo uvolnění sliznice čelistní dutiny pomocí balonu a jiné. Popsané alternativní metody však fungují jen u velice omezeného počtu pacientů a během výkonu se nelze vizualně přesvědčit o jeho správném provedení.
Na našem pracovišti proto dáváme přednost klasickému provedení Sinus Liftu, kde můžeme počítat s velmi vysokou mírou úspěšnosti.
Ukázka augmentace Sinus Lift na RTG snímcích:
1 Na OPG snímku je zobrazen parodontitidou devastovaný chrup. V horní čelisti je extrémní nedostatek čelistní kosti pro možnou implantaci. Červená linka ohraničuje cystu, která vznikla nad infikovanými kořeny předních zubů.
2 Po odstranění destruovaného chrupu a cysty je doplněna čelistní kost v postraních úsecích horní čelisti augmentací sinus lift.
3 Po kostní augmentaci je chrup v horní čelisti nahrazen můstkem, který je nesen šesti implantáty.
1 Nedostatečná výška kosti v místě chybějících zubů v horní čelisti neumožňuje náhradu zubů implantátem, v takovém případě je řešením zvětšení objemu kosti augmentací sinus lift.
2 Na OPG snímku vidíme implantáty nahrazující zuby a červená linka ohraničuje doplněnou čelistí kost.
V případech, kdy musíme nabídku kosti v místě implantace pouze mírně zvětšit a tím vytvořit ideální podmínky pro dlouhodobé fungování implantátu, používáme pro augmentaci směs granulí kostního minerálu hydroxyapatitu a částeček čelistní kosti získaných při vrtání otvoru pro implantát. Daná směs se navrství okolo implantátu a následně se překryje kolagenovou membránou, která tak vytvoří bariéru oddělující augmentát od dásně.
Situace, při které chybí značný objem kosti, se objevují např. po traumatické ztrátě zubů, ale především po ztrátě chrupu způsobené parodontitidou, tj.zánětlivým onemocněním vedoucím k rozsáhlé destrukci kosti v okolí postižených zubů.
V těchto případech by byla náhrada ztracené tvrdé tkáně směsí kostních pilin a granulí hydroxyapatitu neefektivní. Jedinou možností, jak vytvořit dostatek kosti v místě implantace, je odebrat malý kostní bloček (nejčastěji z dolní čelisti za posledními stoličkamí), přenést ho do místa plánované implantace a tam ho k čelisti připevnit pomocí malých šroubků. Zhruba za 5 měsíců se kostní blok přihojí a lze zavést implantát.
Tento postup některé pacienty děsí, ale při kvalitní injekční anestezii se dá přirovnat k extrakci zubu moudrosti. Klienti, kteří by popsaný výkon raději zaspali, mohou využít analgosedaci.
Po augmentaci kostním blokem se ve většině případů nedostavují žádné intenzivní bolesti. To, co lidé popisují jako nejvíce obtěžující, je otok objevující se druhý den. Po výkonu od nás dostanete instrukce a doporučení, jak otok co nejvíce potlačit.
Ukázka průběhu augmentace kosti pomocí kostního bločku
Všechny tři výše popsané postupy pro doplnění či náhradu chybějící kostní hmoty patří v implantologii k nejpoužívanějším. Existuje ale i celá řada metod řešících specifické problémy s nedostatkem kosti v různých úsecích horní i dolní čelisti.
U komplikovaných případů je nutné CT vyšetření obličejových kostí a až poté následný výběr optimálního léčebného postupu.