Parodontologie

Co dělat, když mi krvácejí dásně?

Krvácejí Vám dásně při čištění zubů? Krvácení dásní po mechanickém dráždění je jedním z hlavních příznaků zánětu dásně. S tímto zánětlivým onemocněním se setkáváme v situacích, kdy je dáseň drážděna zubním plakem, zubním kamenem nebo okrajem nepřesně zhotovených výplní a protetických korunek. S úpravou ústní hygieny Vám rády pomůžou naše hygienistky a nevyhovující výplně a koruky Vám vymění naši lékaři. Více informací v textu věnovaném parodontologii.

Trpím parodontidou?

Jestli-že Vám při čištění zubů kvácejí dásně nebo se Vám zuby začínají viklat, trpíte zřejmě parodontitidou, velmi rozšířeným onemocněním, které Vás bez léčby pomalu, ale spolehlivě, připraví o zuby. Boj s parodontitidou patří mezi hlavní náplň parodontologie. Parodontitida probíhá zpočátku bezbolestně a postupuje pomalu. Bolestivost přichází až v pozdním stadiu, kdy je záchrana zubů už velmi obtížná. Léčbou se zabývá parodontologie.

Protetická stomatologie

Jaké jsou možnosti náhrady ztraceného zubu?

Stomatologie v dnešní době nabízí několik možností, jak nahradit ztracený zub. První možností je snímatelná zubní protéza. Toto řešení je naštěstí ve třetím tisíciletí odsunuto do pozadí sofistikovanějšími metodami moderní stomatologie. Další možností jak zaplnit mezeru v zubním oblouku je pomocí fixního můstku, ovšem jen pod podmínkou, že si necháte obrousit vedlejší zuby. Při tomto ošetření však dochází k již nevratné ztrátě tvrdých zubních tkání. Na druhé straně je výhodou tohoto zákroku skutečnost, že tímto způsobem získáte zubní náhradu velice rychle a fixní můstek je také o něco levnější než zubní implantát. Dlouhodobé statistiky ale ukazují, že můstky, častěji než zubní implantáty selhávají a musejí se často velice pracně předělávat. Po 15 letech je cena za ošetřování mezery v chrupu můstkem 2krát dražší než zubním implantátem, jehož pořizovací cena je vyšší, ale ošetření je trvalé.

Více informací o zubních můstcích a zubních implantátech, které používáme pro náhradu chybějících zubů naleznete v článcích protetická stomatologie a zubní implantáty.

Co dělat, když nejsem spokojený(á) se současnou zubní protézou?

Nošení snímatelných zubních protéz, které se ve Vašich ústech volně pohybují a nedrží tam, kde by měly, Vás může významně omezovat při každém rozhovoru, neumožňuje Vám vychutnat si spoustu jídel, které jste s přirozeným chrupem dříve rádi jedli. Použití lepidel na protézy přináší většinou jen zklamání. Současná implantologie nabízí celou řadu léčebných postupů, které Vám ztracený chrup plnohodnotně nahradí nebo alespoň významně zlepší fungování Vaší zubní protézy.

Nejjednodušší a nejlevnější řešení pro dolní bezzubou čelist, kde totální snímetelná protéza nejčastěji selhává, jsou dva zubní implantáty zavedené v oblasti bývalých špičáků. Implantáty jsou opatřeny čepičkami, na které se jako na patentky připevní dolní protéza.

Ortodoncie

V jakém věku by měla být zahájena ortodontická léčba?

Ortodontická léčba může být zahájena v každém věku. První návštěva u ortodontisty je doporučována mezi 6 a 7 rokem věku dítěte nebo i dříve, pokud je problém odhalen rodiči, praktickým zubním lékařem nebo dětským lékařem. Mnoho ortodotických problémů je snazší napravit, pokud se objeví v časném věku, dříve než dojde ke zpomalení růstu čelistí. Při včasné léčbě se pacient může vyhnout komplikovanější léčbě v pozdějším věku.

Naopak existují jiné ortodontické vady a estetické nedostatky, které můžeme odstranit až v dospělosti, nebo se zahájením léčby záměrně vyčkáváme na zpomalení růstu. Léčba pomocí fixních i snímacích rovnátek je vhodná jen pro pacienty s dobrou úrovní hygieny dutiny ústní. Naše ortodontická ordinace spolupracuje s dentální hygienistkou, která pacientovi poradí s výběrem vhodných pomůcek pro každodenní péči o zuby, zuby odborně vyčistí a doporučí správnou techniku čištění zubů. Po celou dobu ortodontické léčby by měl pacient pokračovat v pravidelných preventivních návštěvách svého praktického stomatologa.

Kdy je potřeba řešit křivé zuby?

Křivé a stěstnané zuby vnímá většina lidí pouze jako estetickou vadu, ale nejedná se jen o estetický problém, křivé zuby se hůře čistí, díky tomu jsou náchylné ke vzniku zánětu dásní, parodontitidy a také zubního kazu. Při žvýkání jsou namáhány v jiném a pro stavbu zubu nepříznivém směru. Následkem bývá kratší životnost těchto zubů. Aby nedocházelo k předčasné ztrátě zubů díky jejich špatnému postavení, obraťte se na naše odborníky zabývající se ortodoncií.

Jak poznám, že potřebuji rovnátka?

Horní přední zuby výrazně vyčnívají před dolní zuby (předkus) Horní přední zuby překrývají ve skusu více než polovinu dolních zubů (hluboký skus) Horní přední zuby jsou ve skusu za dolními zuby (podkus) Horní a dolní přední zuby se ve skusu nedotýkají (otevřený skus) Stěsnané nebo překrývající se zuby Střed horního a dolního zubního oblouku je posunutý Dumlání prstů nebo palce u dětí Obtíže s kousáním Zuby se nestejnoměrně nebo nadměrně obrušují Dolní čelist se při dokousnutí posune do strany Mezery mezi zuby

Estetická stomatologie

Bílá plomba?

Ve třetím tisíciletí už neexistuje žádný důvod, aby byly kazy na Vašich zubech ošetřeny tmavými, neestetickými, kovovými výplněmi. Na našem pracovišti používáme nejen kvalitní adhezivní systémy, které bílou výplň na zubu pevně fixují, ale i kvalitní fotokompozitní výplňové materiály, které splňují nejvyšší estetické i funkční nároky.

Přečtěte si více v sekci estetická stomatologie.

Dentální hygiena

Uvažuji o bělení zubů, co to obnáší?

Zářivý úsměv a bílé zuby velmi kladně ovlivní dojem, jakým působíte na své okolí. V případě, že se světlost Vašich zubů ztrácí pod tmavými pigmenty, které se na Vaše zuby usazují z nápojů a potravin, které konzumujete, jako je červené víno, káva, černý čaj aj., obraťte se na naše dentální hygienistky. Dentální hygiena je již nedílnou součástí moderní stomatologie a zajišťuje permanentní bělost Vašich zubů. Naše profesionální dentální hygienistky pro Vás vyberou nejlepší metodu, která vrátí Vašim zubům přirozenou krásu a lesk.

Co dělat, když mám zažloutlé zuby?

Zářivě bílé zuby jsou jednou z hlavních komponent krásného úsměvu. Pokud díky kouření, konzumaci kávy, černého čaje, červeného vína a dalších potravin zabarvujících zubní sklovinu, ztratily vaše zuby bělost, obraťte se na naše zubní hygienistky, které disponují celou řadou metod, které navrátí Vašim zubům ztracený lesk a šarm. Zažloutlých zubů se nejjednodušeji zbavíte pomocí námi nabízené služby dentální hygiena.

Proč navštívit dentální hygienistku?

Správná péče o chrup a dásně je jednou z nejúčinějších forem prevence vzniku zubního kazu a parodontitidy. Moderní stomatologická péče se už neobejde bez dokonalé zubní hygieny.

Dentální hygiena není jen pravidelné navštěvování zubního lékaře, kde Vám specielně vyškolené dentální hygienistky vyčistí zuby a celou ústní dutinu pomocí mechanických nástrojů. Dentální hygiena obsahuje celou škálu úkonů se zubními nástroji jako jsou mezizubní kartáčky, zubní nitě a další, které Vás naše dentální hygienistky naučí správně používat při každodenním čištění zubů. Kromě toho Vám naše zubní hygienistky poradí, jak správně tyto pomůcky vybrat a hlavně používat. Při samotném úkonu dentální hygieny Vám ultrazvukem a speciálními kyretami odstraníme zubní kámen a pomocí abrazivního spreje airflow Vám odstraníme ze zubů tmavé pigmentové skrny. Mimo to Vás zubní hygienistky zbaví zubního plaku a zápachu z úst, který je v nejčastějším případě zapříčiněn usazením zbytků potravin v mezizubních prostorech. Poradí Vám s aplikací fluoridových preparátů k posílení odolnosti zubů proti možnosti vzniku zubního kazu. Na přání je možné veškeré úkony dentální hygieny provádět v lokálním znecitlivění.

Přečtěte si více v sekci dentální hygiena.

Bezbolestná ošetření / Analgosedace

Je možné ošetření ve spánku?

Návštěva zubní ordinace i vlastí stomatologické ošetření je pro nemálo osob stresující záležitostí. Jisté obavy jsou přirozeným jevem, vycházejí z některých nepříjemných aspektů i u velmi šetrně prováděného zubního ošetření. Moderní stomatologie má metody, které odbourají nepříjemné prožitky a navíc pacient průběh ošetření prospí. Jedná se o analgosedaci.

Jaké jsou způsoby bezbolestného ošetření?

Moderní medicína má metody, které odbourají nepříjemné prožitky a navíc pacient průběh ošetření prospí. Jedná se o analgosedaci. Analgosedace je stav, který je navozen pomocí farmak. Náš anesteziolog podává do pacientovy žíly účinné látky a uvádí ho do polospánku. Nejedná se o celkovou anestezii (narkozu), pacient je schopen reagovat na oslovení, ale nevnímá bolest, ani jiné podněty, které by mu mohly u ošetření v lokální anestezii připadat nepříjemné. Výhodou analgosedace je, že pacient může bezprostředně po výkonu, v doprovodu jiné osoby, opustit zubní ordinaci a nemusí 4 hodiny dospávat na lůžku, jak tomu bývá u celkové anestezie. Pro mnohé pacienty je příjemné i to, že si po analgosedaci na průběh ošetření nepamatují. Analgosedaci doporučujeme pacientům, kteří mají podstoupit delší chirurgický výkon, dále při zavádění většího množství dentálních implantátů nebo u pacientů, kteří v minulosti prožili na zubařském křesle nepříjemné chvíle a nemají sílu překonat strach z tohoto zážitku.

Stomatochirurgie

Extrakce zubů moudrosti (tzv.osmiček)

U většiny lidí jsou třetí moláry (moudráky) uloženy tak, že nikdy nebudou plnit funkci plnohodnotného zubu, ale jejich špatné postavení bude přinášet pouze problémy. Mezi ty nejčastější patří:

-zub se díky svému sklonu prořeže do dutiny ústní jen částečně, nelze jej dobře čistit, špatná hygiena vede ke vzniku opakujících se zánětů okolní sliznice
-jsou skloněné k sousednímu zubu, tlačí na něj, znemožňují jeho čištění a tento zub se díky nevyhovující hygieně kazí
-často se okolo zubů moudrosti vytvářejí cysty, které se postupně zvětšují a oslabují čelistní kost, obsah cysty se může infikovat a způsobit velmi nepříjemný zánět dané oblasti

V případě, že máte problémy s osmičkami, rádi Vás vyšetříme. Prak- ticky ve všech případech zhotovujeme panoramatický rentgen čelistí, na kterém je postavení osmiček dobře patrné a navrhneme Vám způsob léčby.

Extrakce zubů moudrosti není nijak dramatický zákrok. Snažíme se oper- ovat jemně, netraumatizovat okolní tkáně, přesto je tato extrakce spojena s mírným otokem tváře a možnou 2-3 denní bolestivostí poextrakční rány. Na toto období předepisujeme analgetika, která bolest účinně potlačí.